Haber

Depremin gönüllü kahramanları; Enkazdan 5 gün sonra kurtarılan köpek, köyün umudu oldu

Deprem bölgelerine yardım için Bursa’dan yola çıkan Murat Çohadar, sahiplerinin girmeye korktuğu Akçadağ Başpınar Mahallesi’ndeki hasarlı evde 5 gündür mahsur kalan köpeği kurtardı. Köpeğin sahibi Aysel İsimli, “Kahramanınıza çok teşekkür ediyorum. Badem şu anda Başpınar Mahallesi için bir sevinç, bir umut oldu” dedi.

Malatya’nın yaklaşık bin kişilik nüfusa sahip Akçadağ ilçesine bağlı Başpınar Mahallesi, depremde büyük hasar gören köylerden sadece biri. Depremin ardından enkazla dolan köyde, köyde yaşayan çok fazla insan olmamasına rağmen yaralar sarılmaya devam ediyor. Çadırların içinden soba dumanlarının yükselmeye başladığı köyde gönüllü kahramanlar da insanlara umut aşılıyor. Bursa öncesi Kahramanmaraş ve ardından Malatya’ya doğru yola çıkan 40 yaşındaki Murat Çohadar, 5 gündür hasarlı evde mahsur kalan Badem isimli köpeği sahipleriyle buluşturdu. Sahiplerinin girmeye korktuğu binaya giren Çohadar’ın yaptırdığı 2 yaşındaki Badem, köydeki sayılı seslerden biri oldu.

Badem’in kalanlara umut verdiği o köy havadan da görüntülendi.

ONLARIN ATEŞİNİ BİLE YAKMAK FAYDALIDIR. Depremzedelere yardım için illeri gezmeye can atan Murat Çohadar, “Önce Maraş’a gittik, orada destek aldık. İnsanları kurtarmak için girdik, bir ses duyduk ama ulaşamadık. Ama çok cenazemiz oldu” diyenler, “Başta günlerce cenaze bekliyorlar. Onların ateşini yakmanın bile faydası olduğunu düşünüyorum” dedi.

Çohadar, “Burada yardıma ihtiyacı olan insanlar var. Buraya geldik. Çadır takviyesi yaptık, aşevi kurduk. Şimdi oraya erzak taşıdık. Arkadaş burada köpek olduğunu söyleyince,” dedi. 5 gündür buradaydı, hızlıca koştuk buraya geldik.Çok zor bir durumdu.Zaten yerde değildi ama enkaz olunca insanlar korktu. İçeri girdim, aslında içeride kaldığı için çok korkmuştu. Sonra çıkardık. O şimdi çok mutlu. Sanırım 5 gündür ilk defa beni kokladı ve tekrar kokladığında yine tanıdık geldi. O şimdi mutlu” dedi.

KAPININ ÖNÜNDEYİZ; EVLER UZAKTA YIKILDI. 2 yaşındaki Badem’in sahibi 23 yaşındaki Aysel Adlı da yaşadıklarını ve Badem’le tanışma anını anlattı. Adlı, “Birinci sarsıntıda çıktık ama çok korktum. Panik atak geçirdim, dizlerim tutuldu dışarı çıkamadım. İkinci sarsıntıda içeri girdik. Üstümüzü falan değiştirdik. .İçerde biraz ısındıktan sonra deprem bizi yine yakaladı.Ben yine içeride kaldım.Kapılar üzerime kilitlendi.Babam beni kurtardı.Dedi.

BAŞPINAR MAHALLESİ KEYİF VE UMUT

Adlı, “Babamla Badem’i kurtarmaya geldik. Bu çatı böyle yıkılmadı. Burası sağlamdı. Babam kapıyı açmaya çalışırken çatı çöktü. Çıkmak zorunda kaldık. Yanında bir ağabey vardı. kervanlara telefonumun şarjını istedim arabanın yanında küçük bir köpek köpeğimiz ne güzel içeride kalmış dedim abim göster yer neresi dedi biz getirdik kurtardık buradan .Çıktı bizi tanıdı yaladı.Bizi kucaklayıp oyun oynamaya çalışıyor.Koşup eğleniyor.Şu an çok mutlu.O bizim her şeyimiz.Buradaki kahramana teşekkür etmek istiyorum. Buranın neşesi, Badem bizim her şeyimiz. Şu anda Başpınar bir sevinç, bir umut oldu” dedi.

– Karakoz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu