Ekonomi

Tayvan merkez bankası ılımlı sıkılaştırma uygulayacak

Tayvan Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamada tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) cari yıl boyunca %2’den daha az artmasını beklediğini duyurdu. Bu öngörü karşısında banka, enflasyon beklentilerini kontrol altına almayı amaçlayan kademeli ve ılımlı bir sıkılaştırma politikası uygulamayı planlıyor.

Şubat ayında Tayvan’da TÜFE %3,08 oranında artarak son 19 ayın zirvesine ulaşmış ve bu artış büyük ölçüde Yeni Ay Yılı kutlamaları sırasında artan gıda maliyetlerinden kaynaklanmıştır. Bu artışa rağmen hükümet enflasyonda düşüş eğilimi ve enflasyonist baskılarda azalma öngörüyor.

Merkez Bankası, enflasyon beklentilerini yönetme stratejisinin fiyat istikrarını korumayı ve ülke ekonomisinde istikrarlı büyümeyi teşvik etmeyi amaçladığını vurguladı. Bu açıklamalar parlamentoya sunulan bir raporun parçasıydı.

Başkan Yang Chin-long’un Perşembe günü parlamentoda sorulara yanıt vermesi planlanıyor. Yang daha önce Tayvan’da faiz artırımı döngüsünün sona ermemiş olabileceğini belirtmiş olsa da çekirdek enflasyonun önümüzdeki yıl da aşağı yönlü seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Aralık ayındaki son üç aylık yönetim kurulu toplantısında merkez bankası politika faizini bir önceki yılın Mart ayından bu yana geçerli olan %1.875 seviyesinde tutmayı tercih etti. Banka ayrıca çekirdek enflasyonda 2024 yılı için öngörülen düşüşü kabul etti ancak gelecekteki faiz artışları olasılığını da göz ardı etmedi.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarına karar vereceği bir sonraki toplantı 21 Mart’ta yapılacak. Bankanın raporunda ayrıca Tayvan’ın ihracata dayalı ekonomisinin bu yıl 2023’e kıyasla daha iyi performans göstermesinin beklendiği vurgulandı. Banka ayrıca, 2023 yılı için net ABD doları satışlarının 2,77 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu