Haber

Yemen Başbakanı, Dünya Bankası yetkilisiyle işbirliğini güçlendirmeyi görüştü

Yemen Başbakanı Muin Abdulmalik, petrol ihracatının durdurulmasının ekonomik yansımalarını hafifletmek için Dünya Bankası’nın Yemen Ülke İcra Direktörü Mansour al-Simali ile işbirliğini güçlendirme konusunu görüştü.

Yemen’in resmi ajansı SABA’nın haberine göre Başbakan Abdulmalik, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde 20 devlet ve hükümetin katılımıyla düzenlenen Dünya Hükümeti Zirvesi oturumları ortasında Dünya Bankası Yemen Ülke İcra Müdürü Şimali ile bir araya geldi. liderler.

Görüşmede, Yemen’e petrol ihracatının durdurulmasının ekonomik yansımalarının hafifletilmesi amacıyla Dünya Bankası ile iş birliğinin güçlendirilmesi konusu ele alındı.

Görüşmede Başbakan Abdulmalik, Husilerin petrol ihraç limanlarına yönelik saldırıları nedeniyle hükümetin karşı karşıya kaldığı ekonomik sıkıntılar hakkında bilgi verdi.

Abdulmalik ayrıca hükümetin uygulamakta olduğu ekonomik reformlardan, petrol ihracatının durdurulmasının ekonomik yansımaların hafifletilmesinde beklenen etkisinden ve Yemen’in ortaklarının bu konuda hükümete sağlayabilecekleri desteğe değindi.

Dubai’de düzenlenen “Dünya Hükümetleri Zirvesi 2023” 15 Şubat’ta sona erecek.

Husiler limanlara saldırıyor

Yemen’de İran merkezli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgeleri kontrol ediyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

Yemen hükümeti ve Husiler arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim 2022’de sona erdi.

Husiler, Ekim 2022’de Hadramaut vilayetinin idari merkezi Mukella’daki Dabbe Petrol Limanı’nı, 9 Kasım’da Şabva vilayetindeki An-Nuseyma Petrol Limanı’nı ve Kuna Limanı’nı hedef aldı.

Husiler yaptığı açıklamada, “Saldırıyı, Dabbe Limanı’ndan ham petrol yağmalamaya çalışan bir gemiyi önlemek için küçük bir uyarı olarak gerçekleştirdik.” kelime kullanıldı.

Saldırı uluslararası düzeyde kınanırken, Husilere gerilimi tırmandırmamaları ve bu tür saldırılara son vermeleri yönünde çağrılarda bulunuldu.

Ülkede yıllardır devam eden çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi hayatını kaybetti. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’deki iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz muazzam boyutlara ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu